Formacja

REKOLEKCJE

Odnowa w Duchu Świętym zrodziła się na rekolekcjach - trwanie we wspólnocie wymaga systematycznego udziału w rekolekcjach. Dlatego jest to też jedna z podstawowych metod formacji członków naszych grup modlitewnych.

Różnorodna tematyka i terminy rekolekcji pozwalają znaleźć coś dla siebie. Oprócz stałych, powtarzanych cyklicznie tematów, co roku pojawiają się nowe wychodzące naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom członków naszych grup.

Ostatnio proponujemy także nowy rodzaj rekolekcji w formie sesji charyzmatycznej przeznaczonej dla osób dojeżdżających codziennie do ośrodka, z możliwością noclegu dla osób mieszkających najdalej. Sesje te są zróżnicowane tematycznie. Odbywają się w formie warsztatowej dla poszczególnych grup tematycznych.

Wszystkich członków grup modlitewnych naszej Archidiecezji zapraszamy do udziału w rekolekcjach przez nas prowadzonych.
W celu uzyskania bliższych informacji prosimy zgłaszać się do animatorów prowadzących grup modlitewnych, którzy na bieżąco informowani są o terminach proponowanych rekolekcji.

SESJA ZIMOWA KATOWICE BOGUCICE 2014

"Nie chciałbym bracia byście trwali w niewiedzy co do darów duchowych" (1 Kor 12,1)

Zimowa sesja Odnowy w Duchu Świętym miała miejsce od 18-21.01.2014 w Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej. To był czas przygotowany dla nas przez Jezusa i to on był Panem tego spotkania. W czasie tych kilku dni nasze myśli wędrowały wokół słów: charyzmaty, miłość, jedność i posłuszeństwo. To był czas odkrywania na nowo tego jak Duch Święty działa w naszym życiu, w naszych rodzinach, grupach i wspólnotach. Był to czas ponownego odkrywania woli Boga odnośnie naszych planów i zamierzeń. Stanęliśmy przed wyzwaniem, aby na nowo obudzić w sobie dary, którymi Duch Święty nas obdarzył.

W czasie sesji słowo głosił ksiądz Mariusz Mik - Przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. Jego świadectwo było wyrazem tego, że Jezus żyje i ma wobec każdego, wobec każdej wspólnoty i grupy wspaniały plan. Tylko my musimy otworzyć się na to by współdziałać z łaską, którą otrzymujemy w obfitości. W czasie swoich konferencji ksiądz Mariusz ponownie odkrywał przed nami kim jest Duch Święty. Pokazywał, że celem życia każdego chrześcijanina jest otrzymanie Ducha Świętego i pozwolenie na to, by to On nas prowadził tam gdzie chce nas mieć. Otwierając się na działanie Ducha Świętego możemy odkryć w sobie charyzmaty, po to by głosić Ewangelię, do czego jako chrześcijanie jesteśmy powołani.

Jako członkowie Kościoła Katolickiego i Odnowy w Duchu Świętym powinniśmy stale na nowo przypominać sobie, że doświadczenie charyzmatyczne jest to wzrastanie w wierze. Jeśli chcemy wzrastać i rozwijać się konieczne jest posłuszeństwo, bez którego nie ma prawdziwej służby, do której jesteśmy powołani. Jezus zaprasza nas do tego byśmy byli wierni, otwarli się na Jego działanie i mu zaufali! A wtedy nasze świadectwo ukaże innym jak wielki i dobry jest Bóg.

Konferencje uświadomiły nam na nowo, że w życiu każdego najważniejsza jest Miłość. Bez prawdziwej miłości pozbawionej obłudy i takiej, która potrafi przebaczać nie możemy być prawdziwymi uczniami Jezusa. I choć życie każdego naznaczone jest krzyżem, to gdy na krzyżu swojego życia umieści się Jezusa cierpienie nabierze innego wymiaru. W czasie sesji mieliśmy również możliwość uczestniczenia w Eucharystii podczas której Jezus uzdrawiał nasze dusze i ciała. Pokazał jak wielką ma Moc i jak bardzo Mu zależy na każdym z nas. W czasie każdej Eucharystii jest obecny żywy Jezus, który daje mi się cały. Czy ja w to naprawdę wierzę? Czy doceniam ten dar?

W ostatnim dniu sesji Ksiądz Tadeusz Skrzypczyk przypomniał nam jak ważne jest budowanie jedności. Musimy pamiętać, że bez jedności i posłuszeństwa niczego nie możemy zbudować, a jedynie szukamy swojej chwały. Przypomniał nam również jak ważna jest nasza modlitwa za kapłanów i jak bardzo Oni jej potrzebują. To był również czas by odpowiedzieć sobie na pytanie, co Duch Święty przygotował dla poszczególnych wspólnot i grup i dla całej Odnowy.

Czas sesji to również nieustanna modlitwa uwielbienia i wołanie, że Jezus jest Panem. Nie brakło również pracy w grupach gdzie mogliśmy dzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Cały ten czas to było radosne przebywanie wśród braci i sióstr i doświadczenie prawdziwej wspólnoty w Duchu Świętym. Chwała Panu za ten naprawdę wyjątkowy czas.
(opracowała Patrycja Grolik)

Świadectwa